1909-ben egy havas decemberi éjszakán- a Csend ucca 1 sz házban az Athenaeum Nyomda kottaszedő nyomdászának családjába 10. gyermekként egy kislány született , akit Stefi névre kereszteltek a tabáni templomban...(Készült ez a blog anyám és nagyapám emlékére...)
Article and photo copying is prohibited

2015. február 25., szerda

ESCHER KÁROLY: GIGERLI ANNO 1930


Hogy ki az a gigerli?

Dalban a magyarázat:

Az életem mostan azért szomorú,
Azért szomorú, csak azért szomorú,
Mert Fánival tört ki a nagy háború,
A nagy háború, a nagy égi háború.

Mert néki kell a gigerli és nékem kell a nő,
És a szerelmem nőttön nő, ez itt a bökkenő.

És bármit is megpróbálok, az semmit se használ,
Mert néki juszt is csak csupán gigerli imponál:

Elmentem én a vásárba Schneider Fánival
Schneider Fánival,Schneider Fánival
Vettem néki piros szoknyát három fodorral, 
Három fodorral, három fodorral

Mire a Schneider Fáni csak azt mondta:
Nem kell néki piros szoknya,
Inkább kell néki gigerli,
Az őt jobban ingerli!

Mert a Schneider Fáni csak azt mondta:
Nem kell néki piros szoknya,
(Hogy hát) Inkább kell néki gigerli,
Az őt jobban ingerli!

Hát elég blődli dal ,de egykor elsöprő siker volt.

Értelmező szótár: gigerli=feltünő öltözetű férfi


CSEH TAMÁS:BUDAPEST

NAPI.HU: FILLÉREKÉRT KELHET EL A RÁC FÜRDŐ






Lassan ötödik éve nem nyit ki a pazarul felújított és restaurált Rác fürdő, valamint a mellé épült négycsillagos hotel. A főváros már nem mutogathat a korábbi vezetésre, hiszen a lepusztulással fenyegető döntésképtelenséggel már a jelenlegi közgyűlés viheti felszámolásba a létesítményt.

A Rác fürdő ügyben illetékes főpolgármester helyettes Bagdy Gábor kérdéseinkre írásban válaszolva kifejtette, hogy: nincs tudomásuk arról, hogy a Rác Projekt kapcsán felszámolási eljárás indult vagy ilyet bárki is kezdeményezett a gazdasági társaság ellen. (A fürdő ügyét az elmúlt négy évben a főpolgármester-helyettesi poszton levő György István próbálta megoldani - sikertelenül.) Ami viszont bizonyos, hogy Tarlós István a Népszabadság kérdésére egyszer már felvetette a felszámolás lehetőségét, ami most már elérhető közelségbe került. Ez viszont azt jelentheti, hogy a tízmilliárdos fejlesztés-restauráció során létrejött páratlan fürdő-hotel együttes "filléres áron" juthat új tulajdonoshoz.
A megoldhatatlannak tűnő helyzet kiváltására a beruházó cég azt javasolta, hogy egy szállodaműködtető cég bevonásával nyissák meg a hotel-fürdő komplexumot és a bevételt egy zárolt számlán csak a működtetésre fordítsák - eközben pedig esély lenne a jogi és tulajdonjogi kérdések nyugodt megoldására. Ez emelné a komplexum értékét is, hiszen egy működő hotelért értelemszerűen többet adna egy lehetséges befektető, mint egy "szellemkastélyért"... A Főváros - nem tudni miért? - erre az kompromisszumos megoldásra is nemet mondott.
A hotel-fürdő problémájától függetlenül bármikor elindulhatna a gellérthegyi sikló építése. A tervek szerint a sikló bejárata közvetlenül a Rác Fürdő mellett, a Hegyalja út alatt kialakított aluljáróból nyílna. Ez az aluljáró kiválthatja a jelenlegi felszíni gyalogos átkelőt, mivel közvetlenül kapcsolódik a Gellérthegy gyalogos közlekedési útvonalához. A siklópálya alsó, Orom utcáig tartó, mintegy 100 méteres szakasza alagútban futna, majd az Orom utcától a felszín felett 2,5-3,5 méter magas hídszerkezeten haladna a Citadella sétányig.

Mivel az építési naplót már megnyitották elméletben már folyik a négymilliárd forintos beruházás megvalósítása. Az építkezés másfél év alatt befejeződhetne, és onnantól  komoly hasznot hajtana a fővárosnak, pontosabban a BKK-nak is. (Az üzleti terv szerint a beruházás 5 éven belül megtérülhet.)

A Sikló finanszírozására értesüléseink szerint  akadna bank is, de a szomszédos "szellemhotel" nem túl vonzó párosítás a pénzintézetek számára sem.

A Fővárosi Önkormányzat, a Budapest I. Kerület Budavári Önkormányzat és a Rác Sikló Kft.  2009. január 16. napján kötött szerződést egy parkoló-garázs, valamint a Sikló megépítésére. A beruházó vállalta, hogy a szükséges jogerős és végrehajtható építési, illetve vasúthatósági létesítési engedélyek megszerzésétől számított 13 hónapon belül a munkálatokat befejezi, és a földfelszínt, illetve a létesítmények környezetét helyreállítja.
Korábban többször felvetődött, az is, hogy a fürdőt a hoteltől függetlenül megnyitják. Bagdy főpolgármester-helyettes ezt a lehetősélget is elhárította, mondván: "a Rác fürdő üzemeltetési joga jelenleg a kizárólag magántulajdonban álló Rác Nosztalgia Kft-nél van a vele 2002-ben kötött szerződés alapján. E 2002-es szerződés szerint a fürdő beindításának joga és kötelezettsége a kizárólag magántulajdonban álló Rác Nosztalgia Kft-t terheli, így ők jogosultak dönteni a komplexum beindításáról."
Patthelyzet
A mostani, reménytelennek tűnő helyzet 2002-re vezethető vissza. Akkor alakult meg a Rác Nosztalgia Kft. amely a romokban levő páratlan szépségű fürdő felújítására, és egy mellette elhelyezkedő hotel megépítésére vállalkozott. A sok viszontagságon és tulajdonosváltáson is átesett cég egy 7,6 milliárd forintos Magyar Fejlesztési Bank (MFB) által nyújtott hitellel 2011-re végzett a munkával, de a megnyitóra kiírt minden eddigi megnyitási dátum meghiúsult.
A főváros és a tulajdonában levő Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. valamint a beruházó cég között kialakult állóháború reménytelenné tette a legutóbb valószínűsített, 2013-ra ígért avatást is. Az elmúlt évek során ráadásul olyannyira leromlott mindkét épület műszaki állapota, hogy a megnyitáshoz immár ismét milliárdos beruházásra lenne szükség. (Az MFB korábban diszkont áron átadta az önkormányzatnak a 7,6 milliárdos tartozást, így a beruházó cég már csak az önkormányzatnak tartozik.)


Az ajánlat
Tavaly áprilisban a főváros a beruházást lebonyolító Rác Nosztalgia Kft-nek azt ajánlotta, hogy megvásárolja a fürdőt, s így a tulajdonjogot is megszerzi, míg a 67 szobás luxushotel továbbra is a beruházónál marad. Javaslat illetve megegyezés született arra vonatkozóan is, hogy a fürdő üzemeltetését is a beruházó cég végzi majd, továbbá fizet a gyógyvízért és a földhasználati jogért is.
Sajtóértesülések szerint a Rác Nosztalgia Kft.-t birtokló Rác Beruházó Kft. 2,5 milliárd forintot követelt a fővárosi önkormányzattól, miután 2013-ban összesen 1,5 milliárd forintos követeléséről már lemondott. A főváros ezzel egy időben hétmilliárdosra tartotta a Rác Nosztalgia Kft.-vel szembeni követelését, így megállapodás a két fél között nem született meg.
Felszámolás lesz a vége?
Egy felszámolási eljárásban viszont mindkettő értelmét vesztheti, hiszen a "szellemfürdő-hotel" lehetséges vételára a jelenlegi állapotban bizonyára alacsonyabb lesz 7 milliárd forintnál. Kérdéses továbbá, hogy mely cég lesz a felszámolója - ha netán az állam a Dohány utcai Continental Hotelhez hasonlóan a tulajdonos céget stratégiailag kiemelt vállalattá minősíti, akkor csak állami felszámoló járhat el az ügyben, így az értékesítés is tovább húzódhat.
A hotel iránt értesüléseink szerint az elmúlt hónapokban többen is érdeklődtek - vevők és üzemeltető hotelcégek egyaránt -, de a bizonytalan tulajdonjogi helyzet miatt elmaradoztak a vevőjelöltek. Egy nyomott áron történő felszámolás azonban már mások érdeklődését is felkeltheti.

2015. február 10., kedd

EGY HÁZ A KŐMŰVES UTCÁBÓL:

A Tabánt jól ismerők között az egyik legismertebb ház a Kőműves utca 16 volt a lépcsősen emelkedő utcában valahol a közepén.

Már 1900-ban sem volt fiatal, de rácsos teraszával  alatta pincével  tabáni viszonylatban takaros kis háznak tűnt.


Az évek teltek,a szőlőművelés híján fölslegessé vált a présház, nosza lebontották.A pincéből lakószoba lett,az ajtón kis kályhacsövet dugtak ki,hogy meidinger kályhával fűthessék, komfortossá téve a kis szükséglakást .A teraszajtóból ablakot fabrikáltak. Az utca túlodalán már a romokat is lebontották,de a gázlámpa a ház oldalán még dacol a múló idővel.



1925 környékén még áll átellenben a ház, a Tabán  festőjének is  felkelti figyelmét a táj, a villanyoszloppal, az ablakban napoztatott ágyneművel, 


Mikor nagyapám az 1920-as évek végén arra járt ,gázlámpának már se híre se hamva, de a fejlődés megállíthatatlan jeleként esténként villanyfény árasztja el az utcát, a sarokra biggyesztett lámpából. Átellenben újabb ház lesz az enyészeté. A pince fűtéseben komoly változás tapasztalható.A helyi tűzoltó nehezményezte az ajtón kidugott kályhacsövet,így a kis kályha most  a falba vágott lyukon pőfékel
telente.


1930 körül már az elmúlás szele söpör végig a környéken , a kispolgári jómódnak nyoma sincs,tétova lakók ténferegnek  a foghíjas  utcán


Utolosó napok: Kiváncsi gyerekszemek  tekintenek a fotográfusra,aki eljött hogy megörökítse a pipás öregurat - Egy sámlin ülve szokta bömböletni  kristály detektoros rádióját,- de sajnos elkésett . A bácsi elköltözött-hangzott a szakszerű felvilágosítás



Eljött a bontás ideje, ajtók ablakok tárva nyitva,-a lakók átköltözte Kőbányára ,-  A ház betöltötte funkcióját, megadóan várja sorsa beteljesedését-a tót bontómunkások csákányát.

Az utca emlékeinkben ,fotográfiákban él tovább ,no meg a festővásznakon